14.10.2020

Powrót w wielkim stylu!!! 7 medali Mistrzostw Polski dla zawodników klubu AZS AWF Poznań!!!

Ponad pół roku zawodnicy i zawodniczki sekcji szermierczej AZS AWF Poznań czekali by móc wrócić do szermierczej rywalizacji. Epidemia wywołana coronavirusem sprawiła, że całe sportowe życie mocno się zatrzymało. Wszystkie zaplanowane na wiosnę zawody zostały odwołane, treningi i zgrupowania również. Każdy zawodnik jak mógł próbował utrzymać formę na własną rękę wierząc, że kiedyś nadejdzie ten dzień, w którym ponownie wszyscy spotkają się na szermierczej planszy. Pierwszą okazją do sprawdzenia formy po tak długiej przerwie były Mistrzostwa Polski do lat 17 - Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, która odbyła się na początku października w Lublinie. Wśród dziewcząt, w rywalizacji indywidualnej, nasz klub reprezentowały: Antonina Lachman, Aleksandra Nowakowska oraz Aleksandra Liszka. Najlepiej zaprezentowała się Tosia zdobywając brązowy medal, a na bardzo dobrym siódmym miejscu turniej ukończyła Ola Nowakowska. Wśród chłopców również udało się wywalczyć brązowy medal dzięki Igorowi Woźniakowi, który w walce o finał nieznacznie przegrał z późniejszym tryumfatorem mistrzostw – Adamem Jakubowskim z klubu UKS ATENA GDAŃSK. Pozostali nasi zawodnicy zajęli dalsze miejsca 14. - Kamil Matusewicz, 17. - Antonii Bem, 21. – Jakub Gonda.  Zmagania drużynowe również przyniosły medal brązowy. Wywalczyła go drużyna florecistek w skład której wchodziła również młodziczka – Zuzanna Wojewódzka. Dziewczyny w walce o trzecie miejsce w zaciętym pojedynku pokonały Klub UKA ATENA Gdańsk 45:42.

W miniony weekend w Lesznie odbyły się natomiast Mistrzostwa Polski seniorów. Dorobek naszego klubu jeszcze lepszy!!! Cztery medale w tym dwa złote i dwa srebrne oraz historyczny sukces!!!!

Bardzo dobrze na tych zawodach spisały się florecistki naszego klubu. W rywalizacji indywidualnej Mistrzynią Polski seniorów została Katarzyna Lachman (tr Krzysztof Szymkowiak), która w finale jednym punktem pokonała klubową koleżankę, (podopieczną tr Włodzimierza Węcławka) – Martynę Synoradzkąv-ce Mistrzynię Polski. Tuż za podium, na miejscu piątym turniej ukończyła debiutująca w barwach naszego klubu – Martyna Jelińska, a tuż za finałową ósemką była Aleksandra Wieczorek.  W rywalizacji drużynowej dziewczyny zostały v-ce Mistrzyniami Polski, przegrywając mecz finałowy zaledwie jednym punktem!  z KU AZS-UAM Poznań. Floreciści natomiast w rywalizacji indywidualnej nie mieli powodów do radości, najwyżej spośród naszych zawodników został sklasyfikowany Maciej Bem na miejscu 11. Bartosz Żurawski był 13. Poza najlepszą szesnastką pozostali zawodnicy: 17. Kacper Szczypiński, 19. Bartosz Cegielski, 20. Jakub Dołżycki, 22. Adrian Wojtkowiak, 24. Igor Woźniak, 28. Jakub Cierluk, 36. Olaf Wiśnik, 39. Szymon Pichłacz. Niezbyt udany start indywidualny chłopcy zrekompensowali sobie następnego dnia w turnieju drużynowym. Pierwszy skład AZS AWF POZNAŃ, który tworzyli: Maciej Bem, Bartosz Żurawski, Bartosz Cegielski oraz Adrian Wojtkowiak zdobył tytuł Mistrzów Polski!!! Sukces tym większy, że po pierwsze Panowie w drodze na szczyt pokonali zawodników Klubu Wrocławianie, którzy tytuł Mistrzów Polski posiadali nieprzerwanie przez ostatnie 10 lat, a po drugie to pierwsze w historii klubu złoto drużyny męskiej w Mistrzostwa Polski seniorów.

Najbliższe zawody to Mistrzostwa Polski Młodzików, które mamy nadzieję odbędą się w najbliższy weekend. Trzymamy kciuki za naszych zawodników!!!